ART / Oil paintings / Oil painting 4925191

nr 492 5191

OIL PAINTING

Lenght: ()

Erik Höglund (1932-1998). Olja på duk 84 x 33 cm, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50-talet av säljarens mormor och morfar. (Enligt mormorderns uppgift föreställer den större målningen Höglunds barn i en lägenhet i Gamla Stan i Stockholm.)

Yes

1000

SEK 1200

Monday October 29 2007
at 16:24:45

29/10 16:00:02 1      1.100 kr
29/10 16:19:45 2      Vinnande bud

  • Thema-auction
  • Oct 29

Höglund

Erik Höglund (1932-1998)

Read more about Höglund